Czy chłopiec może się bawić lalką

Od dawna chłopcy i dziewczynki mają przypisywane pewne cechy charakteru oraz wzorce postępowania. Gdy rodzi się dziewczynka oczywistym jest, że będzie ubierana w róż, dla chłopca natomiast jest przeznaczony kolor niebieski. Małe damy w prezencie dostaną stos lalek, kawalerzy natomiast autka czy roboty. I chociaż często właśnie takie upominki odpowiadają na aktualne zainteresowania dziecka, to powoli odchodzi się od tych stereotypów. Chłopcy i dziewczynki ubierani są w podobne, neutralne kolory, a zabawki tracą przypisanie do płci. W naszym społeczeństwie nadal są osoby, którym ciężko zaakceptować taką kolej rzeczy i choć z przymrużeniem oka i uśmiechem patrzą na dziewczynkę bawiącą się samochodzikami czy śrubokrętem, tak chłopczyk bawiący się lalką powoduje konsternacje i skrzywienie.  

Lalka jest odpowiednią zabawka dla każdego dziecka.

Społeczeństwo narzuciło kobietom określone wzorce postępowania, powinny być przykładnymi matkami, żonami, dobrymi kucharkami czy też z oddaniem podtrzymywać ciepło domowego ogniska. I ponownie, powoli odchodzi się od takich stereotypów, ponieważ mężczyźni wiele tracą pozwalając na takie podziały. Dlatego warto od najmłodszych lat pielęgnować w chłopcach takie cechy charakteru jak: empatia, odpowiedzialność, cierpliwość. Dlatego warto pozwolić bawić się dzieciom tym, czym chcą, a czasem wręcz zachęcać, by sięgały po zabawki nieoczywiste. Jako Zabawki dla chłopców (sprawdzone marki) wybrać lalkę w zestawie z wózkiem oraz akcesoriami czy popularną kuchnię dla dzieci. Dzięki zabawie lalką dziecko uczy się nazywać części ciała, usprawnia się motoryka mała podczas przebierania czy czesania zabawki. Opiekując się lalką, troszcząc się o nią, dziecko uczy się empatii i odpowiedzialności. Zabawa lalkami poprzez odgrywanie scenek sprzyja również rozwojowi mowy. Natomiast zabawa kuchnią wspiera kreatywność i zdecydowanie jest frajdą dla maluchów. Dzieci uwielbiają uczestniczyć w “dorosłych sprawach”, chcą być zaangażowane w gotowanie czy sprzątanie. Poprzez zabawę warto uczyć je obowiązkowości oraz samodzielności w działaniach.  

Życie bez stereotypów? 

Świat bez stereotypów pozwoliłby każdemu człowiekowi być tym kim chce – bez strachu o opinie społeczeństwa, jednak czy jest to możliwe? Nie. Mimo wszystko warto wspierać właśnie najmłodszych, by bez względu na wszystko podążali za tym czego pragną i uczyć je, że szufladkowanie zabiera wolność. Podążanie za własnym dzieckiem jest ważne w jego rozwoju, pozwala mu to na pokazanie siebie i tego kim chce być. Rodzice powinni skupić się na tym, by wychować dzieci na osoby dobre i szczęśliwe, niezależnie od tego czy woli bawić się lalkami czy samochodzikami.